Dzień Bezpiecznego Internetu

Mało kto wyobraża sobie, że mógłby dzisiaj egzystować bez Internetu. Często nawet chwilowy brak sieci zaczyna budzić pewien dyskomfort. Internet ułatwia nam codzienne życie, przyspiesza komunikację, pozwala szybciej i sprawniej wyszukać potrzebne nam informacje. Jednym słowem – niesie wiele korzyści, ale i niebezpieczeństw.

Dlatego też co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony przez Komisję Europejską w 2004 roku. Tego dnia w wielu państwach (nie tylko w Europie, ale na całym świecie) odbywają się różne inicjatywy, mające na celu edukacją zarówno dzieci, jak i ich rodziców, a także nauczycieli w kwestii uświadamiania, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Korzystając z Internetu nie tylko powinniśmy chronić swoje dane, poprzez trudne hasła, czy też poprzez nie przesyłanie poufnych danych, nie otwieranie podejrzanych załączników, przesyłanych mailem, itp. Jest wiele zachowań, które wydają się oczywiste, a jednak nie zawsze są przestrzegane przez użytkowników Internetu.

Hasło tegorocznej konferencji, organizowanej Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) brzmi „Działajmy razem!”. Chodzi o zwrócenie uwagi na wspólne działania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci w sieci. O przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, itp.


Zachęcamy do zapoznania się z naszymi filmami profilaktycznymi „Zagrożenia Cyfrowego Świata – czyli jak bezpiecznie korzystać z..?” oraz „Przemoc niejedno ma imię”, traktującymi właśnie o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni.