Powstają grupy wsparcia dla osób uzależnionych od gier komputerowych

W Wielkiej Brytanii powstają grupy wsparcia dla osób zmagających się z uzależnieniem od gier komputerowych.  Założyciela jednej z takich grup opisuje artykuł portalu BBC.COM (link).

 

24-letni Brytyjczyk sam w przeszłości zmagał się z tym uzależnieniem. Gry komputerowe zawładnęły jego życiem do tego stopnia, że przez 7 lat praktycznie całkowicie odizolował się od świata zewnętrznego. Jak sam opowiada, opuszczał swoje mieszkanie tylko w celu wizyty u lekarza bądź dentysty.

 

Ograniczenie się tylko do życia w świecie online powodowało, że praktycznie nie miał żadnych kontaktów z rówieśnikami. W jego głowie kilkukrotnie pojawiały się myśli samobójcze. W końcu sam zdecydował się na udział w specjalnym programie osób uzależnionych, prowadzonych przez specjalnie powołaną do tego instytucję – Real Ideas Organisation’s (RIO) Game Changer programme. Obecnie prowadzi grupę wsparcia dla osób uzależnionych od gier komputerowych. Na spotkaniach, które organizuje, uczestnicy grają w grę planszową, którą stworzył. Pomaga im ona nawiązywać prawdziwe relacje z innymi ludźmi. Osoby biorące udział w grze bardzo sobie to rozwiązanie chwalą, twierdząc, że tego typu wspólne spotkania są dla nich bardzo pomocne.

 

Pisaliśmy już wcześniej, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała uzależnienie od gier komputerowych za chorobę psychiczną. Bardzo duży nacisk położyła w tej kwestii na profilaktykę.

 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem w BBC.com – tutaj  oraz z naszymi filmami profilaktycznymi, poruszającymi problem właśnie uzależnienia od gier komputerowych – tutaj.