Co trzeci uczeń nie wie jak bezpiecznie korzystać z Internetu

– wynika z międzynarodowych badań EU Kids Online 2018, przeprowadzonych w Polsce wśród uczniów w wieku 9-17 lat.

 

Dzieci korzystają z Internetu codziennie lub prawie codziennie (90% badanych), najczęściej za pomocą telefonów komórkowych, rzadziej za pomocą komputera stacjonarnego lub laptopa. Młodzi ludzie w sieci głównie oglądają filmy, słuchają muzyki lub komunikują się ze znajomymi. Tylko jedna osoba na dziesięć wykorzystuje Internet, posługując się dostępnymi narzędzia online, do stworzenia czegoś własnego – filmu, nagrania czy też muzyki. Ponad połowa nastolatków nigdy nie użyła, znajdujących się w sieci aplikacji, do twórczej aktywności. Młodzi ludzie w Internecie spędzają sporo czasu – ok. 15% badanych jest dostępnych online przez ok. 5 godzin dziennie.

 

To co jednak wydaje się najbardziej niepokojące to fakt, że w szkołach nie jest poruszana kwestia bezpieczeństwa online – tak twierdzi ok. 1/3 uczniów. Prawie połowa nastolatków też nie rozmawiała z nauczycielami na temat tzw. netetykiety, czyli zasad przyzwoitego zachowania się w społeczności internetowej. – Z badań rysuje się obraz wskazujący, że mamy ogromną przestrzeń do zagospodarowania w zakresie edukacji medialnej i dotyczącej internetu – uważa prof. Jacek Pyżalski, ktory merytorycznie nadzorował prowadzenie badań EU Kids Online 2018 w Polsce.

 

Działania, mające na celu uświadomienie zagrożeń, jak i bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii są jak najbardziej pożądane. Dlatego też m.in. zachęcamy do zapoznania się z naszymi filmami profilaktycznymi – cyklem „Pułapki nowoczesnych technologii” (tutaj) oraz „Zagrożenia cyfrowego świata – jak bezpiecznie korzystać z …?” (tutaj).

 

 

Polska część badań EU Kids Online 2018 została zrealizowana pod kierunkiem prof.  Jacka Pyżalskiego (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) wraz z Fundacją Orange. Pełen raport zostanie opublikowany w grudniu.