Dzień Bezpiecznego Internetu

6 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu.Tego dnia w 135 państwach na całym świecie odbywają się różne inicjatywy, mające na celu edukacją zarówno dzieci, jak i ich rodziców, nauczycieli w kwestii bezpiecznego korzystania z Internetu.

 

W Polsce odbyła się z tej okazji konferencja pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”, zorganizowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet w kinie Atlantic w Warszawie. Najwięcej zainteresowania wzbudził temat dotyczący hejtu. Podczas wykładu p. dr Aliny Naruszewicz-Duchlińskiej „Kultura języka w Internecie”, słuchacze mieli okazję zapoznać się z genezą hejtu, z charakterystyką tzw. hejtera , a także z metodami reakcji na ataki hejterów. Symptomem zjawiska hejtu, według p. dr Aliny Naruszewicz-Duchlińskiej był program „Idol”, którego emisja rozpoczęła się w 2002 roku. Po raz pierwszy w tym programie prowadzący go, otwarcie mówili uczestnikom, że np. nie nadają się do niczego, że nie umieją śpiewać, itp. Do tej pory oceniając kogoś stosowano tzw. strategię kanapki. W „Idolu” wydźwięk komentarzy był od początku do końca negatywny.

 

Podsumowaniem konferencji był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział eksperci – m.in. dr Alina Naruszewicz-Duchlińska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurski, Lucyna Kicińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS), Malina Baranowska-Janusz z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Monika Mazur-Rafał z Fundacji Humanity in Action oraz uczniowie szkół z Jedlińska i Starej . Dyskusja dotyczyła mowy nienawiści w Internecie oraz hejtu.

 

rysunek: materiały Safer Internet