Sport sprawia, że młodzież mniej sięga po używki

– tak wynika z raportu „Wpływ aktywności sportowej na spożycie używek wśród dzieci i młodzieży szkolnej”, przeprowadzonego przez Ośrodek Sondaży Społecznych Opinia pod koniec 2017 roku. W badaniu wzięły udział dzieci z klas 6 szkoły podstawowej oraz z I gimnazjum, ich rodzice, trenerzy oraz pedagodzy.

 

Największy wpływ na picie alkoholu lub zażywanie narkotyków, dopalaczy, itp. ma środowisko rówieśnicze. To właśnie na imprezach najczęściej młodzi ludzie pierwszy raz mają okazję spróbować alkoholu czy innych używek. Panujący stereotyp, mówiący o tym, że dzieci z rodzin patologicznych są tymi, które najczęściej sięgają po używki zanika. Używki stały się wskaźnikiem mody i młodzi ludzie w tej kwestii często są poddawani presji środowiska rówieśniczego.

 

Co ciekawe, nauczyciele oraz trenerzy zwracają uwagę, że obecnie nie zażywanie alkoholu przez młodzież jest problemem, a – papierosy, napoje energetyzujące oraz uzależnienie od telefonów komórkowych.

 

Sport sprawia jednak, że młodzi ludzie rzadziej sięgają po używki. Uprawianie sportu przyczynia się do stworzenia pewnego stylu spędzania wolnego czasu. Tzw. sportowcy ok. 2 razy mniej czasu poświęcają na oglądanie telewizji czy na gry komputerowe niż ich rówieśnicy – wynika z badań.  Młodzi ludzie, uprawiający dyscypliny sportowe, stają się  też bardziej świadomi w kwestiach swojego zdrowia, dbają o to co jedzą, co piją. „Informacja ta jest dla nasz zaskoczeniem, ponieważ do tej pory brytyjskie czy amerykańskie badania wskazywały, że świadomość zdrowego żywienia pojawia się u człowieka w wieku ok. 35 lat.  Tutaj wyraźnie mamy już 12-13-latków, których te kwestie interesują.” – powiedział dr Rafał Lange, który zajmował się przeprowadzeniem w/w badań.

 

Wśród uprawianych sportów dominują piłka nożna, siatkówka, koszykówka, czyli sporty zespołowe. A te uczą młodych ludzi dodatkowo – jak twierdzą trenerzy i pedagodzy – współpracy w grupie, komunikacji, itp.

 

Sport według rodziców traktowany jest jako rozrywka. Barierą, utrudniającą jego uprawianie przez dzieci jest często nauka oraz czas, który musieliby rodzice poświęcić dodatkowo na transport dzieci do placówki sportowej.

 

Sport jest pewną alternatywą na spędzanie wolnego czasu, wymaga zaangażowania rodziców. Sprawia, że dzieci i młodzież mniej sięgają po używki.