Bett Show 2018

W sobotę 27 stycznia zakończyły się targi nowoczesnych technologii w edukacji – Bett Show 2018. Po raz kolejny olbrzymia hala centrum targowego Excel w Londynie zapełniona była dziesiątkami stoisk, na których prezentowano najnowsze rozwiązania elektroniczne przeznaczone dla edukacji.

Oprócz gigantów branży informatycznej takich jak Microsoft, Apple czy Google, uwagę przykuwało duża liczba stoisk małych firm, oferujących rozmaite produkty związane z interaktywną edukacją. Wydaje się, że to właśnie te mniejsze podmioty wystawiające się na targach demonstrują niezwykłą dynamikę i ciągle niewykorzystany potencjał związany z technologią teleinformatyczną w szkole. Z jednej strony prezentowane były duże systemy e-learningowe w rozmaitych wydaniach, z drugiej –  niewielkie, innowacyjne aplikacje mobilne.

Trendem, który wyraźnie daje się zaobserwować, jest całkowite niemalże odejście od tradycyjnej „pudełkowej’ dystrybucji. Większość rozwiązań to aplikacje online, oparte na usługach w chmurze obliczeniowej. Rozwiązania związane z e-learningiem oferowane są w charakterze usługi opartej na modelu subskrybcyjnym, doskonale znanym użytkownikom chociażby z dystrybucji pakietu Microsoft Office czy oprogramowania kreatywnego Adobe. Bez wątpienia, z uwagi na swój rozmiar i zasięg, targi Bett Show obrazują, w jakim kierunku podąża branża edukacyjna.

Z roku na rok uwagę zwraca coraz bardziej międzynarodowy charakter wydarzenia. Oglądając ekspozycje co chwila można usłyszeć inny język, w którym toczy się rozmowa odwiedzających targi. Ciekawostką Bett Show jest również to, że impreza ta wychodzi poza ramy typowych targów, które z założenia są głównie spotkaniem handlowym. Tutaj bardzo wyraźnie widać, że wydarzenie to jest platformą wymiany pomysłów i idei. Toczące się dyskusje i wzajemne zainteresowanie wystawców swoimi produktami sprawia wrażenie, że na Bett Show tworzy się przyszłość cyfrowej edukacji.