Światowy Dzień Mokradeł

2 luty to Światowy Dzień Mokradeł. Tego dnia w 1971 roku została podpisana tzw. Konwencja Ramsarska (nazwa od miasta w Iranie, w którym odbywała się konferencja), mająca na celu ochronę obszarów wodno-błotnych. Polska również znajduje się w gronie państw, które ratyfikowały konwencję. 

 

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że i u nas znajdują się piękne, a zarazem niezwykle cenne pod względem przyrodniczym obszary. Obecnie na liście obszarów, chronionych konwencją ramsarską, jest 13 takich miejsc, znajdujących się w granicach Polski. Kilka następnych czeka w kolejce. Wpis na listę Ramsar jest dużym wyróżnieniem i potwierdzeniem walorów danego obszaru oraz nadaniem mu światowego znaczenia.

 

Co ciekawe pierwszy polski obszar, który został wpisany na listę ramsarską, znajduje się na Mazurach, zaledwie 5 km od słynnych Mikołajek – jest to Rezerwat Przyrody Jezioro Łukajno. O Dolinie rzeki Biebrzy nie trzeba chyba wspominać – jest to największy obszar wodno-błotny w Polsce, oczywiście objęty ochroną.

Największym jednak zaskoczeniem, a jednocześnie osobliwym przypadkiem występowania bagien są mokradła znajdujące się wysoko w… górach. Chodzi o torfowiska w Karkonoszach, leżące na terenie Polski i Czech, na Równi pod Śnieżką. W Polsce znajdują się one na terenie Karkonowskiego Parku Narodowego.

Każdego roku lista obszarów wodno-błotnych, objętych ochroną Konwencji Ramsarskiej, powiększa się.

 

Mieliśmy przyjemność w ubiegłym roku realizować dla Ministerstwa Środowiska aplikację multimedialną, której częścią były m.in. filmy o polskich i zagranicznych obszarach Ramsar, jak też o samej konwencji.

 

Fragmenty filmów  – tutaj.

Więcej informacji o obszarach wodno-błotnych, znajdujących się na liście Konwencji Ramsarskiej – tutaj.

Więcej informacji o Światowym Dniu Mokradeł na fb: tutaj